Site Overlay

Podporujte své místní výrobce a pěstitele, vyplatí se to

Všude se píše o tom, že bychom měli podporovat české výrobce a pěstitele, ale napadlo vás někdy, proč tomu tak vlastně je? A zda samotným zákazníkům taková domácí podpora vůbec něco přináší?

Mnoho lidí se může ohradit, že se jedná o nekalé protěžování národních produktů a zasahování do volného trhu. Má však takový argument vůbec nějakou váhu?
smíšené květy

Rozhodně se nejedná o něco nekalého, k čemu by se konkurence nikdy nesnížila, to je hloupost. Původ konkrétního výrobku je důležitá informace, která by nás měla zajímat, protože může mít opravdu velký význam. A to hned z několika důvodů.
pečivo na trhu

Podporou místních výrobků, ideálně nejen českých, ale těch regionálních, které vznikly anebo byly vypěstovány ve vašem okolí, podporujete konkrétní lidi z vašeho regionu. A to mimo jiné znamená, že peníze, které za takové výrobky utratíte, neodplují někam do zahraničí, kde se z nich budou mít dobře majitelé zahraničních anebo nadnárodních firem, kteří zde dost možná ani neplatí daně. Je tedy naprosto přirozené, že místní lidé by měli podporovat místní výrobky, neboť tím zároveň podporují i svou vlastní dobrou budoucnost, bohatství svého regionu a dobrou kondici místní ekonomiky. A z daní, které zde místní firmy zaplatí, se budeme mít o něco lépe my všichni.
prodej česneku

Rozhodně nevěřte tomu, že zahraniční firmy vytvářejí v naší zemi množství pracovních míst, bez kterých bychom se nedokázali obejít. Mnoha výzkumy bylo prokázáno, že když v nějakém městě vyroste továrna či market nějakého zahraničního giganta, tak to vždy v první řadě znamená likvidaci malých místních podnikatelů, kteří dohromady vytvářejí daleko více pracovních míst, než kolik již cizí investor slibuje. Navíc se zpravidla jedná o poptávku po nekvalifikované pracovní síle a špatně placených zaměstnancích. Prostě jde o investice, jaké postrádají jakoukoli přidanou hodnotu.

Samozřejmě platí i to, že podporou domácího zboží podporujeme i rozvoj místní krajiny. Rozvoj zemědělství i průmyslu, ale také šetrné hospodaření na polích a v lesích. Své přírodní bohatství bychom neměli drancovat, ale rozumně využívat. A podpora místních lidí, kteří umí dobře hospodařit v krajině, je to nejlepší, co si můžeme přát.