Site Overlay

Proč lidé více nevyužívají veřejnou hromadnou dopravu

Můžeme jasně vidět, že počet aut na našich silnicích neustále roste. A zdá se, že se začíná dostávat na hranici únosnosti, ať už z hlediska ekologického či logistického – silnice mohou pojmout jen určitý počet vozidel, o parkovištích ani nemluvě. Není tedy divu, že se s tím vláda pomalu snaží něco dělat. Ale co? Jednou z možností je udělat z osobního automobilu opět luxusní zboží, kdy již nebude každá rodina mít dvě i více vozidel, nýbrž budou rádi za jedno.

 

nový model osobního auta

 

To se samozřejmě příliš nesetkává s pochopením veřejnosti. Jak se totiž mají dopravit tam, kam potřebují? Jistě, je zde možnost využití veřejné hromadné dopravy, avšak to mnoho z nich odmítá. Přestože totiž u nás máme poměrně dobrou síť autobusů a vlaků, rozhodně není ani zdaleka dokonalá.

 

Hlavním problémem jsou mnohde přetížené kapacity. Například autobusy do Prahy z blízkého okolí jsou po ránu doslova nacpané k prasknutí, takže najít volné místo zde není jednoduché. Jedinou možností je zde koupit si lístek předem online – což ovšem například pro starší lidi, kteří na tento způsob nejsou zvyklí, může představovat problém.

 

autobus na zastávce

 

Naproti tomu v malých obcích a vesničkách může být problém v tom, že autobusy sem nezajíždí dostatečně často. Je to samozřejmě pochopitelné, koneckonců se jim nevyplatí stavět zde častěji než třeba dvakrát denně, avšak pro místní to znamená, že budou muset spoléhat na osobní auto, pokud se chtějí někam dopravit, aniž by si chtěli udělat prakticky celodenní výlet.

 

Pak je zde také fakt, že mnohé zastávky nepůsobí zrovna přívětivě. Tomu nepomáhá ani fakt, že často slouží jako útočiště různých sociálně slabších občanů, kterých se mnozí poněkud bojí. Jen málokomu by se například chtělo půl hodiny čekat, když vedle něj sedí totálně opilý člověk. Samozřejmě by se všechny tyto problémy daly vyřešit. Jistě, mnohdy by to nebylo snadné a setkalo by se to nejspíše i s odporem určité části obyvatel. Věřte však, že nakonec bychom z toho profitovali všichni – včetně naší přírody.