Site Overlay

Postrach jménem DŘEVOMORKA

Dřevomorka je zákeřná houba, která straší všechny majitele starších, a nejen dřevěných domů. I ve zděném domě jsou dřevěné podlahy, dřevěné stropy, okna, dveře, schody, krovy atd. V lese tuto houbu najdete jen zřídka. Napadá výhradně smrk, což je nejčastěji používaný druh na výrobu stavebního dřeva. Dřevomorka se zabydlela spíš v domech. Má ráda vlhké dřevo a v domě dokáže zničit vše, co obsahuje celulózu, tedy nejen dřevo, ale i dřevotřísku, překližku, papír atd. U střechy hrozí nebezpečí, že tíhou střešní krytiny se může střecha, která je položená na napadené střešní konstrukci, zřítit během krátké doby.
staré dřevěné stavení
Plodnice dřevomorky vypadají zpočátku jako měkké bílé, okrouhlé nebo nepravidelné útvary. Nejlépe se jim daří za dobrých teplotních podmínek, což je u nás od jara do podzimu, ve vytápěných prostorách prospívá i v zimě. Hlavní nebezpečí dřevomorky spočívá v tom, že si sama umí vyrobit vodu a za přispění provazcovitého podhoubí si ji dopraví tam, kde ji zrovna potřebuje. Plodnice v době zralosti vyprodukují až 6000 výtrusů z plochy 1 cm čtverečního. Výtrusy jsou schopné klíčit i za několik let. Houba se šíří i zlomky podhoubí nebo kousky napadeného dřeva. Napadené dřevo se musí z domu co nejrychleji a s maximální opatrností odstranit. Vše je nutné spálit ve spalovně. Neodborným zakládáním ohňů na zahradě by se nákaza mohla šířit dál.
Docela běžně se stává, že se nákaza do domu dostane spolu s novým stavebním dřevem, protože pokud je strom napadený touto houbou už v lese, při těžbě a následném zpracování se to nemusí nijak viditelně projevit.
smrkový les
Dřevomorka dokáže během několika let úplně zničit staré dřevěné stavby a nadělat hodně škody ve staré zděné zástavbě. V moderním stavitelství se musí preventivně všechno stavební dřevo chemicky ošetřit kvalitním speciálním prostředkem, který pod tlakem vniká do dřeva a vytváří silnou ochrannou vrstvu.