Site Overlay

Co je to padělek?

Padělek jiným slovem falzifikát je napodobeninou nějaké cenné věci (v našem případě tedy bankovek). Můžou se objevit falzifikáty v oběhu i z jiného odvětví, například malířství, sochařství, starožitnictví nebo také zboží (oblečení, boty, kabelky a jiné…). Za padělání, které je samozřejmě nezákonné, jsou u nás i ve světě určovány trestní sazby jako za trestný čin či podvod.

falešné anglicky
Padělání bankovek

Padělatel vytvoří většinou bankovky různé kvality a vydává tyto padělky nezákonně za pravé. V České republice tyto padělky sleduje ČNB (Česká národní banka).
Padělky se dělí podle kvality jejich zpracování:
1. Neumělý padělek – špatné zpracování, lze ho hned na první pohled rozeznat od bankovky pravé
2. Méně zdařilý padělek – o krapet lepší než případ předešlý, nicméně jsou ještě velké rozdíly proti bankovce pravé
3. Zdařilý padělek
4. Nebezpečný padělek – zde už se jedná o dosti zdařilou práci, při nepozornosti nerozeznatelný
5. Velmi nebezpečný padělek – na první pohled totožný s pravou bankovkou, rozeznatelný až po zkontrolování ochranných prvků

bankovky Eura různé hodnoty
Jak tedy poznat padělanou bankovku?

ČNB má v naší republice jediné právo uvádět do oběhu nové mince a bankovky a tak si pochopitelně padělky sama hlídá. Každá pravá bankovka je proto opatřena 8 ochrannými prvky, kterými se dá ověřit jejich pravost.
Mezi ně patří:
· Ochranný vodoznak
· Barevná vlákna
· Mikrotext
· Soutisková značka
· Skrytý obrazec
· Proměnlivá barva
· Tridiscentní pruh
· Proužek s mikrotextem
Každá bankovka s různou nominální hodnotou (např.: 100,-, 1000,- a 2000,-), nemusí obsahovat všech 8 ochranných prvků. Proto si na stránkách ČNB zkontrolujte přesně, které ochranné prvky má mít bankovka, kterou se chystáte zkontrolovat.

Nezapomeňte prosím, že pokud jste někde obdrželi falešnou bankovku a převzali jste ji a potom zjistili, že je falešná, potom se ji snažili udat někde jinde (třeba v obchodě) je taktéž toto chování trestné. Pokud byste měli někde dojem, že je vám nabízena falešná bankovka, odmítněte ji a žádejte jinou. Pokud už padělanou bankovku máte už ve své peněžence, neplaťte s ní a odneste ji Policii České republiky, do ČNB nebo do jiné banky. Proto kontrolujte včas bankovky, které berete od obchodníků, abyste předešli nepříjemným potížím s trestním zákoníkem České republiky.