Site Overlay

ASMR – novodobá e-droga

Znáte příjemný pocit, když si někdo například hraje s vašimi vlasy? Jemné lechtání na šíji, uvolnění a příjemné pocity rozlévající se celým vašim tělem.
Přesně tyhle pocity nabízí novodobá virtuální droga zvaná ASMR. Tato zkratka označuje jev v angličtině zvaný Autonomous sensory meridian response, a který je charakteristický mravenčením či mrazením na kůži začínající v oblasti hlavy (hlavně na temeni a týlu) a dále postupující po zadní straně krku a po páteři dolů.
podsvícená klávesnice
Celá tato technika pracuje na principu tzv. triggers – spouštěčů, jejichž množství je v podstatě nekonečné a rovněž jsou pro různé jedince velmi individuální. Mezi nejvíce používané spouštěče patří například zvuk psaní na klávesnici, rozbalování papíru, šepot, nasazování latexových rukavic nebo rozprašovače.
Vznik ASMR sahá do roku 2008, kdy na internetové stránce YAHOO vznikla diskuze jakémsi „pocitu“, který byl vlastní velkému množství lidí najednou. V roce 2010 se objevil název právě ASMR, a přestože na internetu můžeme najít spoustu jiných označení (mezi nejoblíbenější zřejmě patří „mozkový orgasmus“ nebo „mozkové porno“), ASMR zůstává nejpoužívanějším.
spánek se psem
Je dobré zmínit, že ačkoliv se tento fenomén šíří hlavně ve virtuálním prostoru, ani v reálném životě už není výjimkou. Existují již zařízení, která nabízejí relaxaci zprostředkovanou právě tímto způsobem. Fungují na podstatě běžných lázní, ale procedury jsou doprovázeny zvukovými podněty způsobující ještě větší zrelaxování. Tato zařízení můžeme najít převážně ve Spojených státech.
A k čemu je vlastně ASMR dobré?
Mezi hlavní benefity ASMR patří relaxace, vydechnutí, uklidnění, lehčí navození spánku a poznání vlastního těla. Je rovněž velice populární mezi jedinci trpící úzkostmi a insomnií.
 
Ať už tedy patříte mezi ty, kteří mají problémy v noci usnout nebo zkrátka potřebujete zrelaxovat po dlouhém dni, není od věci si zapnout video na YouTube a vyzkoušet, zda to funguje. Pokud nevíte, kde začít, zkuste například českou protagonistku ASMR Denisi na jejím YouTube kanálu Deni ASMR nebo anglicky hovořící, sympatickou blondýnku na kanále Gentle Whispering ASMR.