Site Overlay

Souboj zmrzlin

Možná patříte k těm několika málo lidem, kterým je jedno, zda si dopřejí tu točenou nebo kopečkovou. Pokud ano, jste v menšině, většina se kloní na tu nebo onu stranu. Důkazem toho je výsledek samotného okřídleného pravidla "poptávka určuje nabídku". Dle tohoto vzorce tahá pilku chvilku pamlsek kopečkový a další období pak ten točený. Samozřejmě je do toho nutné zohlednit kus relativně nedávné minulosti s absencí tržního systému. Právě kombinace těchto faktorů zadělala na téměř dramatický souboj s náplněmi všemožných kornoutků.

lízání zmrzliny

Před rokem ´89 držely jasný prim zmrzliny točené. Byly všude, výběr byl maximálně mezi několika druhy v podstatě jedné a té samé směsi, dochucené příchutěmi ponejvíce vanilkovou, čokoládovou, jahodovou, banánovou a ještě několika dalšími. A to proto, že netržní prostředí spolu s centrálním plánováním vládly i v nabídce tohoto zboží. V každé cukrárně, mléčném baru či bufetu jste si ji mohli koupit. Stroje na její stáčení se prakticky nezastavovali.
vozík se zmrzlinou

Zvrat nastal v devadesátých letech. Otevřené hranice ukázaly mimo jiné množství nabídky ze spousty druhů mlsání kopečkového. Ať už se našinec podíval do Itálie, Španělska či jiné destinace, mohl spatřit vitríny s lákavou škálou barev do té doby pro něj nevídanou. Tento trend byl na dlouhou dobu určen i u nás, přání zákazníků bylo jasné, chlazená pochoutka ve tvaru kopečku vládla. Nicméně i tady platilo „všeho do času“. Jejích prodejců bylo v devadesátých letech tolik, že nabídka poptávku prostě převyšovala. Každý roh ji nabízel, toto přesycování trhu pokračovalo přibližně do roku 2004. Tehdy došlo k razantnímu obratu – fronty se začaly stát opět na dobroty do kornoutu zatočené, nyní už vyráběné pomocí novějších technologií.
zrzka se zmrzlinou
Tato situace panovala opět několik let, nicméně již ne tak vyhraněně, množství nabídky nebylo až tak markantně přikloněno pouze na její stranu. Místa s nabízenou druhou variantou své zákazníky měla také. V posledních letech pak dochází opět spíše k renesanci zmrzliny kopečkové, její věčná rivalka ustupuje mírně do pozadí. Až budoucí čas ukáže, zda skóre bude plus mínus vyrovnané, či jestli mezi těmito chlazenými pamlsky bude i nadále docházet k lítým bitvám.